Strona główna » Jak dobrać odpowiedni kolor na stronę internetową?
W 2012 r. Google zbadało reakcję użytkowników na 50 odcieni niebieskiego. Pozwoliło to wybrać taki kolor, który najlepiej wpływał na internautów i zachęcał do kliknięcia w link. Według oficjalnych danych zastosowanie tego konkretnego odcienia niebieskiego zwiększyło zyski firmy o 200 mln dolarów tylko w 2013 r.
Dlaczego Google zdecydował się na linki w kolorze niebieskim? Bo ten kolor jest lubiany przez większość ludzi. Wzbudza zaufanie i kojarzy się z czymś bezpiecznym i niezawodnym. Na niebieskie logo postawił Twitter, Facebook, NASA czy Volkswagen.
Odpowiednio dobrana kolorystyka na stronie internetowej ma duże znaczenie. 42% internautów ocenia stronę internetową po estetyce, a ponad połowa nie wraca do stron, które były niedopracowane, jeśli chodzi o wygląd.
Kolory to potężne narzędzie marketingowe. Mają bezpośredni wpływ na odczucia i zachowanie się odbiorcy. Wywołują różne nastroje i uczucia, co bezpośrednio rzutuje na samą decyzję zakupową. Są niezwykle istotnym elementem przy projektowaniu własnej strony internetowej.
Psychologia kolorów opiera się na skojarzeniach, o których nie mamy pojęcia. Jest udowodnione naukowo, że kolor czerwony przyspiesza bicie serca, a niebieski uspokaja. Zauważ, że większość marek medycznych wybiera właśnie kolor niebieski. Produktom luksusowym z reguły towarzyszy kolor czarny, prawda?
Kolor czerwony wykorzystuje się do tego, aby przyciągnąć uwagę użytkownika. Stąd większość napisów „Promocja” czy „Wyprzedaż” jest właśnie w tym kolorze. Możesz wyróżnić nim ważny element strony. Czerwony często wykorzystują producenci żywności i tacy giganci jak KFC, Coca-Cola i McDonald ’s.
Pomarańczowy kolor pobudza do działania i zachęca do zakupu. Kojarzy się z optymizmem i przyjemnością. Kolor ten wykorzystuje np. Allegro. Pomarańczowy zachęca też do przemyśleń i do bycia kreatywnym. Świetny dla branży gastronomicznej i rozrywkowej. Wykorzystaj go, jeśli chcesz dotrzeć do młodych ludzi :).
Przyciąga uwagę prawie tak mocno jak czerwony. Kolor żółty stymuluje naszą pamięć oraz układ nerwowy, dlatego lepiej zapamiętujemy informacje. Żółty kojarzy się ze słońcem, młodością, szczęściem, latem, wakacjami, dlatego wykorzystują go National Geographic czy Nikon. Podobnie jak pomarańczowy pobudza apetyt i skupia uwagę.
Zielony to kolor, który uspokaja, daje nadzieję i pomaga się zrelaksować. Kojarzy się ze zdrowiem, naturą, świeżością i bezpieczeństwem. Wybierają go firmy finansowe, farmaceutyczne, związane z naturą i ekologią. Zielony kolor wykorzystuje Spotify czy Starbucks.
W USA kolor zielony oznacza pomyślność i pieniądze, jednak we Włoszech pecha. Świetnie sprawdzi się jako kolor buttonów i CTA.
Niebieski jest kolorem, który większość z nas lubi. Kojarzy się z zaufaniem, czymś stałym i niezawodnym. Na niebieski zdecydowali się tacy giganci, jak Twitter, LinkedIn, Facebook, Discovery, NASA czy Volkswagen.
Używając go na stronie, informujesz klienta o wiarygodności marki. Ale jest jeden wyjątek dotyczący koloru niebieskiego. Toksyczna lub zepsuta żywność często jest niebieska, albo fioletowa. W przypadku żywności jedzenie barwione na niebiesko powoduje utratę apetytu.
Fioletowy kojarzy się z kreatywnością, ale też ze spokojem. Kojarzy się z luksusem, ale też z mądrością i duchowością. Skorzystały z niego Play, Whiskas i Milka.
Jest to najbardziej neutralny kolor. Pozwala użytkownikowi odpocząć i w spokoju zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na stronie. Przejrzystość i czystość to główne cechy białego, które dostrzega nasz mózg. Biały sugeruje też, że dany produkt czy usługa należy do klasy premium. Dzięki temu kolorowi twoja strona będzie minimalistyczna.
Czarny kojarzy się z elegancją oraz klasą. Jest kolorem uniwersalnym. Podkreśla powagę i nadaje profesjonalizmu. Doskonały kolor dla branży samochodowej i technologicznej. Lubią go luksusowe marki, takie jak Yamaha, Chanel, Lamborghini czy Jaguar. Podoba się mężczyznom.
Nie ma jednej reguły. Natomiast im więcej kolorów chcesz użyć, tym trudniej będzie Ci stworzyć harmonijny projekt. Projektanci wnętrz i mody mają regułę 60-30-10, według której powinny być używane trzy kolory, w różnym stopniu (60%, 30%, 10%).
Korzystając z autorskich szablonów możesz samodzielnie wybrać trzy kolory lub zdecydować się na przygotowaną przez nas paletę.
Wszystkie kolory na stronie dobieramy w takim sposób, aby Twoja strona była spójna wizualnie i prezentowała się bardzo profesjonalnie.
Najważniejsze to określić swój podstawowy kolor, do którego zostaną dobrane pozostałe barwy.
Kolor podstawowy w oparciu o logo
Jeśli masz już swoje logo – to ważne, żeby kolory na stronie z nim korespondowały. Mogą mieć np. mniejszą intensywność. Jeżeli logo utrzymane jest w odcieniach fioletowego, to strona również powinna być w podobnych barwach z dodatkiem jednego koloru kontrastującego.
Kolor podstawowy w oparciu o fotografie
Jeśli zdjęcia będą Twoją główną grafiką to warto wziąć je pod uwagę przy wyborze koloru podstawowego. Łatwiej jest dobrać kolory do zdjęcia niż na odwrót – szukać odpowiedniego zdjęcia do już wybranych kolorów. istnieje wiele narzędzi, które stworzą odpowiednią paletę kolorów na podstawie przesłanego zdjęcia:
Pobaw się kolorami i wybierz kolor podstawowy. Resztę podpowie program.
Adobe Color – pozwala w prosty sposób dobrać kolory na stronę. Głównym narzędziem jest koło barw. Możesz dobrać kolory, korzystając z opcji takich jak triada, kolory analogowe, komplementarne czy monochromatyczne. Istnieje również możliwość dobrania swojego zestawu kolorów. Bezpłatnie.
Palleton – program podobny do Google Adobe Color. Pomaga tworzyć schematy kolorów w bardzo prosty sposób. Pokazuje wybraną paletę na przykładach.
Color Spire – umożliwia stworzenie schematu składającego się z pięciu kolorów.
Color Grab – aplikacja do rozpoznawania kolorów. Wykorzystuje kamerę w telefonie i identyfikuje kolor.
Convertacolor – pomaga w zamianie nazwy koloru np. z RGB na CMYK.
Na stronie BrandColors możesz przejrzeć dominujące barwy największych firm na świecie. Zajrzyj do serwisów przeznaczonych dla designerów, którzy chwalą się swoimi pracami: Behance oraz Dribble.
znamy się na tym co robimy, w branży jesteśmy od 14 lat.
Posiadamy certyfikaty od Google. Docenił nas Forbes.
„Wasza agencja działa szeroko, robicie masę ciekawych rzeczy”.
„Zawsze sugerujemy naszym Klientom rozwiązania, które pomagają im usprawnić biznes i zwiększać sprzedaż”.
„Pracujemy na sukces Klientów”.
~ Wywiad dla Forbes '2021
Nie rezygnuj ze swoich planów. Pomożemy Ci.
Stwórz własną stronę w kilku prostych krokach.
Strona będzie gotowa w ciągu 3 dni od momentu, jak dostaniemy od Ciebie treści na stronę.
Tak, masz możliwość edycji w każdej chwili. Korzystamy z systemu zarządzania treścią WordPress. Z obsługą tego systemu poradzi sobie każdy. W zależności od potrzeb możemy również zmienić układ lub przygotować dodatkowo płatną funkcjonalność.
Tak, strona będzie działać na każdym urządzeniu mobilnym. Kładziemy na to duży nacisk, co potwierdzają nasze certyfikaty z Google.
Strona zostanie profesjonalnie zoptymalizowana pod kątem fraz kluczowych, szybkości ładowania i odpowiedniej struktury nagłówków. Możemy również świadczyć usługę pozycjonowania, po wcześniejszym kontakcie oraz ustaleniu warunków.
Wtedy podpinamy stronę pod Twoją domenę i przenosimy ją na wskazany przez Ciebie hosting.
Nie, nie pobieramy od Ciebie żadnych dodatkowych opłat miesięcznych. Dokonujesz tylko jednorazowej płatności przy składaniu zamówienia.
Każda strona Internetowa zaprojektowana w kreatorze jest tworzona przez zespół specjalistów. Dbamy o jakość.
Pierwszy na świecie kreator stron Internetowych dla Klienta, a nie dla specjalisty. Zajmujemy się wszystkim kompleksowo, tak abyś nie musiał się niczym martwić.
Jesteśmy uczestnikami programów potwierdzających naszą rzetelność oraz sumienność.